neredenegezilir.com
Türkiye için gezi rehberi
Yediğiniz içtiğiniz size kalsın, gezdiğiniz gördüğünüzü anlatın!
Hoşgeldiniz!

ANASAYFA | HAKKIMIZDA | TAVSİYE ET | İLETİŞİM | BASINDA BİZ | İLGİNÇ ARAMALAR |


Türkiyem..

Nerede Ne Gezilir Nerede Ne Gezilir Nerede Ne Gezilir


Adiyaman-Adiyaman

Adıyaman - Adıyaman

Ekleyen: Yusuf BURÇ
Ekleme Tarihi: 06.09.2007
Açıklama:

    Nemrut Dağını, Kommagene Uygarlığı eserlerini, Atatürk Barajı Kahta Sahilindeki lokantaları, Adıyaman Müzesini, Adıyaman’ın tarihi ve turistik yerlerini, Oturakçı pazarın, Harfane gecesini görebilirsiniz.

    Nemrut turları Büyük Tur, Küçük Tur ve Normal Tur olmak üzere üç ayrı şekilde yapılmaktadır.

    Büyük tur, güneşin doğuşunu izlemek için Adıyaman’dan gece saat 02:00’da hareket edilir. Nemrut Dağı’nda güneşin doğuşu izlenerek, Arsameia, Yeni Kale, Cendere Köprüsü ve Karakuş Tümülüsü gezilerek dönülür. Bu tur yaklaşık 5-6 saat sürmektedir. Güneşin batışını izleyecek olan ziyaretçilerin, Adıyaman’dan saat 14.oo’da Kahta’dan ise saat 14.30’da ayrılmaları tavsiye edilir.

    Küçük tur yalnızca Nemrut Dağı’nı kapsayan turdur. Kommagene Uygarlığı’nın diğer kalıntıları görülmediği için yaklaşık 4-4.5 saat sürer.

    Normal tur güneşin doğuşunu ve batışını içine almayan turlardır. Genellikle sabah çıkılmakla birlikte günün her saati uygundur.

    Arabaları tırmanışa uygun olanlar, kendi araçlarıyla da çıkabilirler.

Nasıl Gidilir:

    Adıyaman’ın Türkiye’nin her yerine karayolu bağlantısı bulunmaktadır. İl’de demiryolu ve havayolu ulaşımı da sağlanmakla birlikte karayolu ulaşımı ön planda gelmektedir.

    Adıyaman’a karayolu ile Gaziantep, Şanlıurfa, Malatya, Kahramanmaraş ve Diyarbakır olmak üzere 5 güzergahtan gelinir. Adıyaman'ın Gölbaşı ilçesi tam bir kavşak yeri olup, Malatya Kahramanmaraş - Gaziantep karayolu ulaşımı Gölbaşı üzerinden sağlanır. Bu güzergahlar üzerinde mevcut olan pek çok tarihi ve turistik eserler görülebilir.

    Adıyaman'dan Şanlıurfa ve Diyarbakır’a karayolu ile ulaşım sağlanmakla birlikte Güneydoğu illerini birbirine bağlayan karayolu, Gerger İlçesine bağlı Güzelsu köyündeki feribot seferleri ile Siverek İlçesi'ne oradan da Diyarbakır’a bağlanmıştır.

    Adıyaman’ da hava limanı mevcuttur. Ankara – Adıyaman, Adıyaman – Ankara ve İstanbul – Adıyaman, Adıyaman İstanbul hattına tarifeli uçak seferleri bulunmaktadır.

Ne Yenir:

    Çiğ Köfte, İçli Köfte, Basalla (Ekşili Köfte ), Cılbır, Mercimekli Köfte, Pestil, Yapıştırma, Adıyaman Hıtabı, Adıyaman Tavası, Adıyaman Kebabı, Şillik Tatlısı, Adıyaman’ın ünlü yemek türlerinden bazılarıdır. İl merkezinde yöresel yemeklerin bulunduğu lokantalar mevcuttur. Kahta İlçesindeki baraj gölü kıyısında balık yene bilir. Nemrut Dağı yolu üzerindeki konaklama ve kafeteryalarda yeme içme olanağı mevcuttur.

    İl merkezinde yöresel yemeklerin bulunduğu lokantalar mevcuttur. Kahta İlçesindeki baraj gölü kıyısında balık yene bilir. Nemrut Dağı yolu üzerindeki konaklama ve kafeteryalarda yeme içme olanağı mevcuttur.

    İl merkezi , ilçe merkezleri, Kahta baraj sahili ile Nemrut dağı güzergahında Adıyaman mutfağına özgü yemek, ızgara ve balık çeşitlerinin bulunduğu lokantalar mevcuttur. Temiz ve nezih bir ortamda yöresel yemekleri yemek mümkündür.

Adıyaman ile alakalı bir hata varsa buraya tıklayarak editore bildiriniz.
Görseller

Adıyaman fotoğrafları


Fotoğrafları büyültmek için tıklayınız.
 
 
Adıyaman ile ilgili Fotograf ekleyin.

Ad Soyad:
Email      :
Fotograf:
(Uygunsuz fotograflar yayından kaldırılacaktır.)


Harita
 
Siz de katılın.. 
Gezdiğiniz, beğendiğiniz her yeri, menüdeki 'YER EKLE' butonu ile gelen formu doldurarak, kendi isminiz ile siteye ekleyebilirsiniz..

"Neredenegezilir.com" - Türkiye İçin Gezi Rehberi'nde sizin de adınız bulunsun..