neredenegezilir.com
Türkiye için gezi rehberi
Yediğiniz içtiğiniz size kalsın, gezdiğiniz gördüğünüzü anlatın!
Hoşgeldiniz!

ANASAYFA | HAKKIMIZDA | TAVSİYE ET | İLETİŞİM | BASINDA BİZ | İLGİNÇ ARAMALAR |


Türkiyem..

Nerede Ne Gezilir Nerede Ne Gezilir Nerede Ne Gezilir


Anavarza-Adana

Anavarza - Adana

Ekleyen:
Ekleme Tarihi: 03.09.2007
Açıklama:

    Kozan’ın Dilekkaya köyü ile iç içe olan antik kentin İ.Ö. 1. yüzyılda bir Roma kentleşme merkezi olarak kurulduğu sanılıyor.

    Kent, Kilikya bölgesinde düzenlenen şenliklerin, olimpiyatların merkeziydi.525 ve 565 tarihindeki depremlerde yıkılan kenti, Bizans imparatoru Justinianus onartmış. Kentin yetiştirdiği Dioskorides adlı ordu hekimi bitkilerle tedavi yöntemleri konusunda ilkçağın en ünlü hekimiydi. Ünü öylesine güçlüydü ki Dioskorides günümüze Çukurova folklorunda Lokman Hekim olarak ulaştı.

    8. yüzyıldan itibaren Abbasiler, Selçuklular, Bizans ve Haçlılar arasında sürekli el değiştiren Anavarza, bir süre Ermeni krallığnın merkezi olmuş.

    Ören yeri, ovadaki surlar ve kayalık kesim olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Surların doğu kesiminin uzunluğu da 1500 metreyi buluyor. Tüm kenti içine alan surların 20 burcu bulunuyor. Bu surlardan şehre 4 giriş kapısı ile giriliyordu. Bunlardan biri zafer takı şeklindedir ve 3. yüzyıla tarihlenmektedir. Sütunlu yol ve bekçi evinin önündeki mozaikli havuz ilgi çekici.

    Anıtsal kapının kuzeydoğusunda tiyatro ve kapının hemen önünde stadyum kalıntıları görülüyor.

    Anavarza kalesi, oldukça dik ve taşlı çıkılabilen 200 metre yüksekliğindeki bir tepede bulunuyor. Kaleye çıkmak için köyden bir rehber almakta yarar var. İçkalede 1057 tarihli küçük bir kilise bulunuyor. Kilise, üzerindeki yazıta göre Ermeni prensi Toras tarafından yaptırılmış.

Nasıl Gidilir:     Adana’ya 70 km uzaklıkta bulunan bu ören yerine, Ceyhan- Kozan yoluyla gidilir. Ceyhan’dan 28 km uzaklıktaki ören yeri için, 23. km’dan sağa dönüp 5 km devam edeceksiniz.
Anavarza ile alakalı bir hata varsa buraya tıklayarak editore bildiriniz.
Görseller

Anavarza fotoğrafları


Fotoğrafları büyültmek için tıklayınız.
 
 
Anavarza ile ilgili Fotograf ekleyin.

Ad Soyad:
Email      :
Fotograf:
(Uygunsuz fotograflar yayından kaldırılacaktır.)


Harita
 
Siz de katılın.. 
Gezdiğiniz, beğendiğiniz her yeri, menüdeki 'YER EKLE' butonu ile gelen formu doldurarak, kendi isminiz ile siteye ekleyebilirsiniz..

"Neredenegezilir.com" - Türkiye İçin Gezi Rehberi'nde sizin de adınız bulunsun..