neredenegezilir.com
Türkiye için gezi rehberi
Yediğiniz içtiğiniz size kalsın, gezdiğiniz gördüğünüzü anlatın!
Hoşgeldiniz!

ANASAYFA | HAKKIMIZDA | TAVSİYE ET | İLETİŞİM | BASINDA BİZ | İLGİNÇ ARAMALAR |


Türkiyem..

Nerede Ne Gezilir Nerede Ne Gezilir Nerede Ne Gezilir


Ataturk-Muzesi-Adana

Atatürk Müzesi - Adana

Ekleyen:
Ekleme Tarihi: 03.06.2007
Açıklama: Müze binası geleneksel Adana evlerindendir. 15 Mart 1923'te Atatürk eşi ile birlikte Adana'ya geldiğinde bu binada konaklamıştır. Alt katta Kurtuluş Savaşı sırasında ve sonraki yıllarda çıkan yerel gazeteler ve 2000'e yakın kitap sergilenmektedir. Üst katta Atatürk'ün ölüm anına, 9:05'e ayarlanarak durdurulmuş bir saat bulunmaktadır. Atatürk'ün mumdan bir heykeli vardır. Bu heykel emekli subay Nevzat Duruak tarafından yapılmıştır. Yeni Adana Gazetesi'nin ciltlenmiş Pozantı nüshaları ve çalışanlarının çerçeveli resimleri bulunmaktadır. Atatürk Adana'ya geldiğinde, Ayşe Fıtnat hanımın başkanlığında bir grup Fransız işgalindeki Hatay'dan gelerek Atatürk' ün huzuruna çıkmış ve ona siyah gül hediye etmiştir. Buna karşılık, Atatürk de "Kırk asırlık Türk yurdu düşman elinde kalamaz." demiştir. Bu olayı anlatmak için mankenler kullanılmıştır. Tüfekler, tabancalar, paşa apoleti, Atatürk' ün doğduğu evin maketi, Anıtkabir'e Osmaniye'den giden taşın numunesi ve çeşitli yıllara ait madenî paralar bulunmaktadır. Atatürk'ün yaverinin kaldığı odada ise pirinç karyola, sim ve gümüş işlemeli yatak örtüsü, ceviz kaplamalı elbise dolabı, madenî ibrik ve leğen bulunmaktadır. Atatürk Müzesi pazartesi günleri hariç diğer günler ziyarete açıktır.
Nasıl Gidilir: Müze, Seyhan Caddesi üzerinde yer alır.
Atatürk Müzesi ile alakalı bir hata varsa buraya tıklayarak editore bildiriniz.
Görseller
 
 
Atatürk Müzesi ile ilgili Fotograf ekleyin.

Ad Soyad:
Email      :
Fotograf:
(Uygunsuz fotograflar yayından kaldırılacaktır.)


HaritaAtatürk Müzesi haritası bulunmamaktadır. Eğer harita uzerindeki yeri biliyorsanız buraya tıklayarak sisteme ekleyebilirsiniz.
 
Siz de katılın.. 
Gezdiğiniz, beğendiğiniz her yeri, menüdeki 'YER EKLE' butonu ile gelen formu doldurarak, kendi isminiz ile siteye ekleyebilirsiniz..

"Neredenegezilir.com" - Türkiye İçin Gezi Rehberi'nde sizin de adınız bulunsun..