neredenegezilir.com
Türkiye için gezi rehberi
Yediğiniz içtiğiniz size kalsın, gezdiğiniz gördüğünüzü anlatın!
Hoşgeldiniz!

ANASAYFA | HAKKIMIZDA | TAVSİYE ET | İLETİŞİM | BASINDA BİZ | İLGİNÇ ARAMALAR |


Türkiyem..

Nerede Ne Gezilir Nerede Ne Gezilir Nerede Ne Gezilir


Aydintepe-Yeralti-Kenti-Bingol

Aydıntepe Yeraltı Kenti - Bingöl

Ekleyen:
Ekleme Tarihi: 18.11.2007
Açıklama:     Yerleşim tarihi M.Ö. 3000-2000 yıllarına kadar uzanan Aydıntepe yeraltı kentinde yapılan kazılar, 11.09.1989 tarihinde tamamlanmıştır. Hititliler döneminde kurulduğu sanılan bu yerleşkede, bir yolun yanında sıralanmış karşılıklı mekanları birbirine bağlayan bir tünele ait kalıntılar da mevcuttur. Kemerli girişten kare planlı odalara geçilmektedir. Tonoz örtülü odalar birbirine benzemekte olup yolun ve yanlarındaki mekânların 5 km. boyunca uzandığı ve Arpalı (Niv) köyünde son bulduğu söylenmektedir. Kayalardaki kazma izleri, hava delikleri ve odalarda görülen ateş izleri günümüze kadar ulaşmıştır. Ayrıca Aydıntepe'de yeraltı kentinin yanı sıra Geç Roma ve Erken Bizans dönemlerine tarihlenen bir mezar bulunmuştur. Hem yeraltı kentinin hem de mezar kalıntısının Hıristiyanlığın ilk yayılış dönemlerinden olabileceği sanılmaktadır. Ayrıca yeraltı kentinin, burada egemen olmuş devletler tarafından zindan olarak kullanıldığı da düşünülmektedir.
Yeraltı kenti, şimdiki Aydıntepe ilçesi merkez yerleşiminin tam altında kalmaktadır.
Aydıntepe Yeraltı Kenti ile alakalı bir hata varsa buraya tıklayarak editore bildiriniz.
Görseller
 
 
Aydıntepe Yeraltı Kenti ile ilgili Fotograf ekleyin.

Ad Soyad:
Email      :
Fotograf:
(Uygunsuz fotograflar yayından kaldırılacaktır.)


HaritaAydıntepe Yeraltı Kenti haritası bulunmamaktadır. Eğer harita uzerindeki yeri biliyorsanız buraya tıklayarak sisteme ekleyebilirsiniz.
 
Siz de katılın.. 
Gezdiğiniz, beğendiğiniz her yeri, menüdeki 'YER EKLE' butonu ile gelen formu doldurarak, kendi isminiz ile siteye ekleyebilirsiniz..

"Neredenegezilir.com" - Türkiye İçin Gezi Rehberi'nde sizin de adınız bulunsun..