neredenegezilir.com
Türkiye için gezi rehberi
Yediğiniz içtiğiniz size kalsın, gezdiğiniz gördüğünüzü anlatın!
Hoşgeldiniz!

ANASAYFA | HAKKIMIZDA | TAVSİYE ET | İLETİŞİM | BASINDA BİZ | İLGİNÇ ARAMALAR |


Türkiyem..

Nerede Ne Gezilir Nerede Ne Gezilir Nerede Ne Gezilir


Buyuk-Kemikli-Burnu-Canakkale

Büyük Kemikli Burnu - Çanakkale

Ekleyen:
Ekleme Tarihi: 24.11.2007
Açıklama:     Gelibolu Yarımadasında Küçük Anafartalar Köyünü geçip Saros körfezine, dalgaların bir heykeltraş ustalığıyla yumuşak kayalara şekil verdiği Büyük kemikli Burnu’na giderken karşınıza önce Lagün Gölü çıkacak. Denize açık iki kanalı olan göl, eskiden tuzla olarak kullanılıyormuş. Şimdi ise balık çiftliğine dönüştürülmüş. Balık çiftliğinde çipura ve levrek yetiştiriliyor. Gölün başka ziyaretçileri de var. Kuğu, yaban ördekleri, kazlar ve sayıları 300’ü bulan flamingolar farklı bir güzellik katıyorlar.

    Gölün yanından geçen asfalt yoldan ilerlendiğinde Tuzla Koyuna çıkılıyor. Göz alabildiğine uzanan kumsal ve içinde tek bir çakıl taşı bulunmayan berrak ve Ege’nin güney sahillerine göre az tuzlu suyu, yakıcı olmayan, rüzgarlı havası Ege’nin güney sahillerine göre az tuzlu denizi insanı cezbediyor.

    Dalgaların oya gibi işlediği, bazan heykel, bazan sünger, bazan da peri bacasına benzeyeni kayalar görüntüyü tamamlıyor.

    Kıyılar ağaçsız ve çıplak.

    Sahil boyunca ilerlemeye devam ediyoruz. Sahil sonunda Küçük Anafartalar koyundan sonra Gavur Limanı diye anılan balıkçı barınağına varılıyor.

    Karadan 200 metre açıkta bir gemi batığıyla karşılaşıyor ve şaşırıyorsunuz. Bir ingiliz savaş gemisi bu. Üst kısmı hurdacılar tarafından kesilmiş, deniz seviyesinin altındaki gövdesi kalmış. Yaklaşık 27 metre derinlikte duruyor.

    İngiliz çıkarma gemilerine çevredeki koyların çoğunda rastlayabilirsiniz. Genellikle 5-10 metre derinlikte yatıyorlar. Su ürünleri müdürlüğü ve kaymakamlıktan izin alınarak bu batıklara dalış yapılabiliyor. Saroz körfezinin denizaltı güzelliklerini İstanbul çevresi sayfalarımızda not etmiştik. Saroz körfezinde batık gemi kalıntılarına dalmak ise bir başka heyecan ve keyif veriyor meraklılarına.

    Savaştan kalıntılar sadece denizde değil. Biraz dikkat ederseniz, yerdeki çukurlarda İngilizlerin bölgeyi terkederken gömdükleri malzemelere de rastlayabilirsiniz.

    Büyük Kemikli Burnu’nun diğer ucunda ayrı bir güzelliğe ve doğa yapısına sahip İngiliz Aynası var. Gezinin bir parçası olarak görmeye değer.

Büyük Kemikli Burnu ile alakalı bir hata varsa buraya tıklayarak editore bildiriniz.
Görseller
 
 
Büyük Kemikli Burnu ile ilgili Fotograf ekleyin.

Ad Soyad:
Email      :
Fotograf:
(Uygunsuz fotograflar yayından kaldırılacaktır.)


Harita
 
Siz de katılın.. 
Gezdiğiniz, beğendiğiniz her yeri, menüdeki 'YER EKLE' butonu ile gelen formu doldurarak, kendi isminiz ile siteye ekleyebilirsiniz..

"Neredenegezilir.com" - Türkiye İçin Gezi Rehberi'nde sizin de adınız bulunsun..