neredenegezilir.com
Türkiye için gezi rehberi
Yediğiniz içtiğiniz size kalsın, gezdiğiniz gördüğünüzü anlatın!
Hoşgeldiniz!

ANASAYFA | HAKKIMIZDA | TAVSİYE ET | İLETİŞİM | BASINDA BİZ | İLGİNÇ ARAMALAR |


Türkiyem..

Nerede Ne Gezilir Nerede Ne Gezilir Nerede Ne Gezilir


CIFTEHAN-TERMAL-KAPLICALARI-ULUKISLA-Nigde

ÇİFTEHAN TERMAL KAPLICALARI - ULUKIŞLA - Niğde

Ekleyen: UFUK MERAL
Ekleme Tarihi: 13.02.2011
Açıklama:

Kleopatra'dan Günümüze Çiftehan..!!

Çiftehan adını kasaba girişindeki iki handan aldıgı söylenmektedir. Anadolu,nun batı kapısı olan çiftehan: sıcak su kaynak ları nedeni ile m.ö ilk çağlarda başlamak üzere dikkatleri çekmeye başllamıştır.bu güne kadar sıcak su kaynağının ne zaman ortaya çıktığı bilinmemektedir ilk olarak m.ö 324 yılında kral ömer niğde ilini topraklarına katması ardından çiftehan sıcak suyu ile dikkatleri çekmiştir. Bu dönemde güvenlik nedeni ile çiftehan merkezinde bir yapılanma oluşmasına rağmen çiftehanın görev ve amaçları ve tepelerinde yeraltı kaya topyaları yaptırmıştır. Bölge eti frig ve roma dönemlerine yerleşim yeri olmuştur 
Roma imparatorluğu döneminde kapadokyanın en önemli eyaleti olması nedeni ile çiftehan bir önemli kapı görevini görmüştür. Bölgede yapılan arkeolojik kazılara göre etiler zamanından beri yerleşme sahası olarak kullanılmıştır.


Mısır kıraliçesi kleopatranın tarsusta yaşam sürerken sık sık bu kaplıcaya gelerek uzun süre kaldığı ve suyun gencleştirici ve güzelleştirici ve dinlendirici etkinliklerinden faydalandığı söylenmektedir. Çifethan kaplıcalarının eski havuzun temel kısmı roma dönemine aittir. bu gün ayakta bulunan ve kullanılmakta olan havuzlu banyolar selçuklu türkleri zamnında yapılmıştır. Havuzlu banyo selçuklu mimarisinin özelliklerini taşımaktadır.

Roma imparatorluğu döneminde Antakya ardından hristiyanlığın toros dağlarını aşıp tutunduğu en önemli yerleşim birimi çiftehan ve ulukışla kesimleridir. Hristiyanlığın ilk ve önemli yerleşim birimleridir. Bizans döneminde Çiftehan Sasani ve Arap akınlarına maruz kalmıştır.
Bizans imparatorları ülkenin doğu kesimini özellikle toros geçitlerinin ağzında bulunan çiftehan ve ardındaki nigde koruma ve vuruş haline getirmek amacı ile burada önemli askeri üsler kurulmuştur. Ulukışla ve Çiftehan arasına kurulmuştur. Ulukışla ve Çiftehan arasına LÜLÜ kenti kalesi ve mağara tabyaları inşaa edilmiştir.

FATİH SULTAN MEHMET in küçük oğlu sultan cem çiftehan kaplıcaları ile ilgilenerek bayındırlık faaliyetinde bulunmuştur.

Osmanlılar zamanında düşünen Bağdat demiryolu çiftehan kasabasından geçtiği için burada 1910 yılında tren iskelesi kurulmuştur. tren yolunun buradan geçmesi ardından buraya olan ilgi artmıştır ve çevre köylerden bir kaç aile buraya gelmiştir bu aileler Meral ve Gülbahar aileleridir. 1910 Tarihinden 1925 tarihine kadar bölgede nüfus 20 kişi civarındadır 1954 yılında çiftehan köy tüzel kişiliğine kavuşmuştur.

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK 6 Şubart 1934 tarihinde tren le niğdeden çiftehan kasabasına gelerek kaplıcayı geçmiş ve buranın imar edilmesine ve halkın istifadesine açılmasını istemiştir.

İmparator mark avrilkarısı imparatoriçefaustin ile suriye gezisinegiderken kasabasının yakmlarındaki kırk geçitin yanında rahatsızlanmış ve burada ölmüştür.İmparator bunun anısına Çiftehan yakınlarında Faistinopolis Şehrini kurmustur. Bu şehrin yakınlarına bir mabat yaptırmıstır bu mabat şimdiki basmakçı köyü yakınındadır.
Kaplıcada selçuklu döneminde yapılmış iki hamam vardır.Havuzları ve özel banyoları bulunmaktadır.Çelikli ve kükürtlü adlarıyla mevcut iki kaynak dakikada 50 lt su verir.

Suyu boldur sodyum sülfatlı bir sudur.
Çiftehan kaplıcaları ülkemizin birinci sırada şifa niteliğinin yanında ayrıca toros dağlarının iklimi ile bir dinlnme yeridir.
Kadın ve erkeklere mahsus iki bölümü kapsayan ve çifte hamam şeklinde olan binanın her iki kısmı kubbe ile örtülüdür erkekler kısmında 85 kadınlar kısmında 26 M2 olan birer havuz vardır.
Kablıca suyunu ilk defa 1. Mart 1949 tarihinde prof. dr.kerim ömer çağlar mahaline gelerek incelenmiştir.

Nasıl Gidilir:


Çiftehan kaplicalari e-90 karayolu güzergahi olmasi ve demir yolunun Çiftehan merkezinden geçmesi dolayisiyla size 24 saat ulasim kolayligi sunuyor.

Bulundugunuz bölgeden Nigde bölgesine giden herhangi bir otobüse yada trene binmeniz sizi Çiftehan kaplicalarina birakacaktir.Indikten sonra artik bizim misafirimizsiniz.

Çiftehan Kaplicalari
Adanaya - 120 km 1,5 saat yaklasik
Mersine - 125 km 1,5 saat yaklasik
Ankaraya - 350 km
Hataya - 400 km
Konya'ya - 350 km


ULUKIŞLA ŞİMŞEK SEYEHAT
HERGÜN
ADANA-ÇİFTEHAN-ULUKIŞLA-NİĞDE
NİĞDE-ULUKIŞLA-ÇİFTEHAN-ADANA

Nerde Kalınır:


Tabiatin insanogluna ender olarak sundugu ve insanlik için yüzyillardir sifa kaynagi olan thermal kaplicalarin su kalitesi olarak dünyada ilk siralarda bulunan Çiftehan kaplicalari sizlere en güzel sekilde hizmet sunmaktadir.

Nigde Çiftehan kaplicalari yaklaşık 120 dönümlük bir alanda yer almaktadir,bu alan içinde siz konuklara;

20'li Apart Otel
32'li Apart Otel
Konfor Palas Otel
Lüks Palas Otel
Köprü Palas Otel
12'li Motel
Prefabrik Odalar
Tas Odalar
Erkek Hamami
Kadin Hamami
Özel Banyo Odalariyla Siz Konuklarimiza Hizmet Vermektedir ÇİFTEHAN TERMAL KAPLICALARI

Çiftehan Thermal Çelikhan Hotel
Yaz ve Kis aylari boyunca konuklarina hizmet eden kaloriferli 4'ü suit 50 oda her odada 24 saat kaplica suyu.Bar ve Oyun salonu dinlenme salonu kapali restoran odalarda uydu Tv Saç kurutma makinasi oda servisi,çamasir yikama servisi,direk telefonla siz konuklara hizmet vermektedir.

Rezervasyon Için...

Ayiraca Çiftehan Kaplicalari köy,ev ve pansiyonlarda siz konuklar için hizmet vermekteyiz.

Her türlü soru sorun ve sikayetleriniz

0 542 847 56 98
0 388 531 21 12
0 539 253 53 75
telefonlari yada (ciftehan@hotmail.com)
adresine yollayabilirsiniz.

Ne Yenir:

ALABALIK FASULYE PEKMEZ KEBAB NİĞDE TAVASI KİRAZ ÇİLEK

ÇİFTEHAN TERMAL KAPLICALARI ile alakalı bir hata varsa buraya tıklayarak editore bildiriniz.
Görseller

ÇİFTEHAN TERMAL KAPLICALARI fotoğrafları


Fotoğrafları büyültmek için tıklayınız.
 
 
ÇİFTEHAN TERMAL KAPLICALARI ile ilgili Fotograf ekleyin.

Ad Soyad:
Email      :
Fotograf:
(Uygunsuz fotograflar yayından kaldırılacaktır.)


Harita
 
Siz de katılın.. 
Gezdiğiniz, beğendiğiniz her yeri, menüdeki 'YER EKLE' butonu ile gelen formu doldurarak, kendi isminiz ile siteye ekleyebilirsiniz..

"Neredenegezilir.com" - Türkiye İçin Gezi Rehberi'nde sizin de adınız bulunsun..