neredenegezilir.com
Türkiye için gezi rehberi
Yediğiniz içtiğiniz size kalsın, gezdiğiniz gördüğünüzü anlatın!
Hoşgeldiniz!

ANASAYFA | HAKKIMIZDA | TAVSİYE ET | İLETİŞİM | BASINDA BİZ | İLGİNÇ ARAMALAR |


Türkiyem..

Nerede Ne Gezilir Nerede Ne Gezilir Nerede Ne Gezilir


Gokceada-Canakkale

Gökçeada - Çanakkale

Ekleyen:
Ekleme Tarihi: 24.11.2007
Açıklama: Bugünkü yerleşim antik Panagia kenti kalıntıları üzerine kurulmuştu. Bu döneme ait fazla bir bilgi yok. ( Zeytinliköy’de höyük kazı çalışmaları sürmektedir. İlk buluntular M.Ö. 3000 yıllarına tarihlenmektedir. Ada İÖ. 5 yy’da Atina egemenliğine girmiş. Osmanlı topraklarına katılışı 1455. 1912’de Yunanistan tarafından işgal edildi. 1. Dünya Savaşında da İngilizlerce üs olarak kullanılmıştı. İngilizlerce üs olarak kullanıldı. 1923’de Lozan’la yeniden Türkiye topraklarına katıldı. Atina, Ceneviz, Venedik ve Bizans dönemlerini ve egemenliklerini yaşadı. Bu dönemlere ait kalıntılar bulunmuştur. En önemlisi Kaleköy yakınlarındaki İmbros’tur. Kale harap durumdadır ve ancak duvar kalıntıları görülebilmektedir.

289.5 kilometrekara yüzülçümlü olan adanın kıyı şeridi 13 km’dir. Kabatepe limanına uzaklığı 14 mildir. Nüfusu da 13 Bini bulmaktadır.

Balıkçılık, zeytincilik ve kısmen de hayvancılıkla geçinen ada eskiden en iyi şarapların üretildiği üzüm bağları ile tanınırdı. Şimdi de şarap üretiliyor, ama eski ünü azaldı. Temmuz’un 26’sında bağbozumu şenlikleri düzenleniyor. Gene de adaya gidenler adanın balıkçı meyhanelerinde yerli şaraplardan içme, isterlerse dönerken de satın alma şansına sahipler.

Adanın çevresinde istediğiniz her yerden denize girebilirsiniz. Tanınmış plajları Aydıncık (Kefaloz), Kaleköy, Pürgos ve İspilya’dır. Sakin koyları ve temiz denizi çekicidir. Gezilebilecek yerler arasında ise baraj çevresi, Tuz gölü, Tepeköy, Çınaraltı bulunmaktadır. Yedi köyü bulunan adada büyük bölümü boşalmış eski köy merkezleri olan Kaleköy, Eskibademliköy, Zeytinliköy, Tepeköy veDereköy’de sivil mimari örnekleri kilise ve manastırlar, Kale (Kaleköy’de) görülmeye değer.

Otel, pansiyon ve lokanta gibi tesisler ihtiyacı karşılamaya yeterlidir.

Eski bir Rum yerleşimi olan adada 1950’li yıllarda başlayan göç yüzünden Rum nüfus epeyce azaldı. Ama Yunanistan’a veya İstanbul’a giden Rumlar hiç unutmaz ve her fırsatta baba ocağı adayı görmeye gelirler. Bunlardan biri İstanbul’un ünlü Nev-i Zade Sokağı’ndaki İmroz lokantasının elli yıllık mey ustası Yorgo’dur. Sıcak bir dostluk kurabilirseniz Ada’nın yaşlılarından 6-7 Eylül olaylarından önce Türklerle Rumların iyi komşuluk öykülerini anlatanlara rastlarsınız.

Gökçeada ile alakalı bir hata varsa buraya tıklayarak editore bildiriniz.
Görseller
 
 
Gökçeada ile ilgili Fotograf ekleyin.

Ad Soyad:
Email      :
Fotograf:
(Uygunsuz fotograflar yayından kaldırılacaktır.)


Harita
 
Siz de katılın.. 
Gezdiğiniz, beğendiğiniz her yeri, menüdeki 'YER EKLE' butonu ile gelen formu doldurarak, kendi isminiz ile siteye ekleyebilirsiniz..

"Neredenegezilir.com" - Türkiye İçin Gezi Rehberi'nde sizin de adınız bulunsun..