neredenegezilir.com
Türkiye için gezi rehberi
Yediğiniz içtiğiniz size kalsın, gezdiğiniz gördüğünüzü anlatın!
Hoşgeldiniz!

ANASAYFA | HAKKIMIZDA | TAVSİYE ET | İLETİŞİM | BASINDA BİZ | İLGİNÇ ARAMALAR |


Türkiyem..

Nerede Ne Gezilir Nerede Ne Gezilir Nerede Ne Gezilir


Roma-Hamami-Ulus-Ankara

Roma Hamamı - Ulus - Ankara

Ekleyen: Özge Aktan
Ekleme Tarihi: 01.09.2007
Açıklama:

    Çankırı Caddesi’nde Maliye Okulu’nun yanında bulunan Büyük Roma Hamamı da öyledir. Ama hamamın kalıntıları bir höyük altında kaldığından günümüze oldukça iyi durumda ulaşmıştır. M.S. 211-217 yıllarında, taş ve tuğla kullanılarak yapılmış ve yapımından sonra çeşitli onarımlar görerek 10. yüzyıla kadar kullanılmış olan Hamam 80 x 130 metre boyutlarındadır. Spor alanı, soğukluk, sıcaklık, soyunma bölümleri ve yüzme havuzundan oluşur.

    Roma İmparatoru Julianus’un kente gelişi onuruna yaptırılmış olan Julianius sütunu, üzerinde yivler bulunan 15 yuvarlak taşın üstüste yerleştirilmesiyle yapılmış, sade işlemelerle süslü bir sütundur.

    Eski kentte bulunan bir çok Selçuklu ve Osmanlı eseri de var kuşkusuz. Kalede, Aktaş Sokağı ile İçhisar Sokağı’nın birleştiği köşede bulunan Alaaddin Camisi bu yapıların en eskilerinden biridir. Ceviz ağacından oymalı minberi Selçuklu oymacılığının en güzel örneklerindendir.

    Hacı Bayram Türbesi de içinde Hacı Bayram ve yakınlarına ait 8 sandukanın bulunduğu ünlü bir ziyaret yeridir. Kırmızı Ankara taşından yapılmıştır. Önyüzü beyaz mermerdendir.

Roma Hamamı ile alakalı bir hata varsa buraya tıklayarak editore bildiriniz.
Görseller

Roma Hamamı fotoğrafları


Fotoğrafları büyültmek için tıklayınız.
 
 
Roma Hamamı ile ilgili Fotograf ekleyin.

Ad Soyad:
Email      :
Fotograf:
(Uygunsuz fotograflar yayından kaldırılacaktır.)


HaritaRoma Hamamı haritası bulunmamaktadır. Eğer harita uzerindeki yeri biliyorsanız buraya tıklayarak sisteme ekleyebilirsiniz.
 
Siz de katılın.. 
Gezdiğiniz, beğendiğiniz her yeri, menüdeki 'YER EKLE' butonu ile gelen formu doldurarak, kendi isminiz ile siteye ekleyebilirsiniz..

"Neredenegezilir.com" - Türkiye İçin Gezi Rehberi'nde sizin de adınız bulunsun..