neredenegezilir.com
Türkiye için gezi rehberi
Yediğiniz içtiğiniz size kalsın, gezdiğiniz gördüğünüzü anlatın!
Hoşgeldiniz!

ANASAYFA | HAKKIMIZDA | TAVSİYE ET | İLETİŞİM | BASINDA BİZ | İLGİNÇ ARAMALAR |


Türkiyem..

Nerede Ne Gezilir Nerede Ne Gezilir Nerede Ne Gezilir


Sinop-Kalesi-Sinop

Sinop Kalesi - Sinop

Ekleyen: Ümit Yenergönül
Ekleme Tarihi: 03.09.2007
Açıklama:     Kenti korumak amacıyla Boztepe Yarımadası'nın en dar yerinde iç ve dış denize açık olarak kurulan Sinop Kalesi, M.Ö. 8. yüzyılda Milet gelerek Sinop'ta yerleşip, koloni kuran kavimler tarafından ilk defa yapıldığı sanılmaktadır. Surlar çeşitli dönemlerde onarılıp yeni bölümlerle sağlamlaştırılıp geliştirilmiştir.

    Sinop, 1214 ve 1261 yıllarında Selçukluların eline geçtikten sonra yeniden onarılarak savunmayı güçlendirmek amacıyla iç kale oluşturulmuştur. Onarım sırasında Roma ve Helenistik dönem mimari parçaları kullanılmıştır.

    Tarihte birçok olaylara sahne olan Sinop Kalesi, bugün hala yer yer ayakta durmaktadır. Kale, Osmanlı ve cumhuriyet dönemlerinde ceza evi olarak kullanılması ile ünlüdür.

    Sinop kent surları, yarımadanın en dar olan boyun kısmı ve Yalı ile Kefevi mahalleleri hariç olmak üzere tüm şehri çepeçevre kuşatmaktadır. Kuzey surları denizin etkisiyle çok yıpranmıştır. Kalenin bugün Lonca Kapısı ve Kum Kapısı olmak üzere iki ana giriş kapısı vardır.
Sinop Kalesi ile alakalı bir hata varsa buraya tıklayarak editore bildiriniz.
Görseller

Sinop Kalesi fotoğrafları


Fotoğrafları büyültmek için tıklayınız.
 
 
Sinop Kalesi ile ilgili Fotograf ekleyin.

Ad Soyad:
Email      :
Fotograf:
(Uygunsuz fotograflar yayından kaldırılacaktır.)


HaritaSinop Kalesi haritası bulunmamaktadır. Eğer harita uzerindeki yeri biliyorsanız buraya tıklayarak sisteme ekleyebilirsiniz.
 
Siz de katılın.. 
Gezdiğiniz, beğendiğiniz her yeri, menüdeki 'YER EKLE' butonu ile gelen formu doldurarak, kendi isminiz ile siteye ekleyebilirsiniz..

"Neredenegezilir.com" - Türkiye İçin Gezi Rehberi'nde sizin de adınız bulunsun..