neredenegezilir.com
Türkiye için gezi rehberi
Yediğiniz içtiğiniz size kalsın, gezdiğiniz gördüğünüzü anlatın!
Hoşgeldiniz!

ANASAYFA | HAKKIMIZDA | TAVSİYE ET | İLETİŞİM | BASINDA BİZ | İLGİNÇ ARAMALAR |


Türkiyem..

Nerede Ne Gezilir Nerede Ne Gezilir Nerede Ne Gezilir


Sipahioglu-Konagi-Safranbolu-Karabuk

Sipahioğlu Konağı - Safranbolu - Karabük

Ekleyen: Kaan Gün
Ekleme Tarihi: 06.08.2007
Açıklama:

Yörükköyü’ndeki bu ahşap konakta 7-8 nesildir aynı aile yaşıyor. 300 yıllık bir tarihi var konağın. Şu an ilk katında yaşamaya devam ediyorlar, ikinci ve üçüncü katları ise müze haline getirilmiş. En üst katta baş odası denen yerde konağın ağası oturur köyü izlermiş. Konforlu minderlerle döşenmiş bu oda konağın en yüksek noktası. İkinci katta bulunan misafir odasındaki dolap banyo görülmeye değer. Ahşap bir gardrop görünümünde olan dolap kapakları açıldığında misafir banyosu olarak kullanılıyor. İçindeki ocakta ısıtılan suyla yıkanılıyor, kirli su da kurşun bir borudan evin dışına atılıyor. Oturulan kısmı kapatıldığında da yüklük olarak kullanılabiliyor. Zemin katta bulunan bir taş oda var, bu oda da konağın kileri olarak kullanılıyor, çünkü kalın taş duvarları sayesinde yaz aylarının sıcak günlerinde bu odanın içi hep serin oluyor. Konağın mutfağı bahçede ayrı bir yapı olarak düşünülmüş, bu sayede konak temiz tutuluyormuş. Bu eski mutfakta şimdi ziyaretçilere gözleme pişiriliyor. Gözlemenin yanında içecek olarak da ev yapımı ayran mevcut.

Nasıl Gidilir:     Yörükköyü Safranbolu'nun Karabük tarafındaki çıkışında, sekizinci kilometrede. Solda tabelasını görüp döndüğünüzde 500 metre sonra köyün girişine ulaşıyorsunuz. Tarihi dokuyu korumak amacıyla araba hariç büyük araçların köye girmesi yasaklanmış, bu yüzden tur otobüsü ile giderseniz köy girişinden konağa kadar yürümeniz gerekecek.
Sipahioğlu Konağı ile alakalı bir hata varsa buraya tıklayarak editore bildiriniz.
Görseller

Sipahioğlu Konağı fotoğrafları


Fotoğrafları büyültmek için tıklayınız.
 
 
Sipahioğlu Konağı ile ilgili Fotograf ekleyin.

Ad Soyad:
Email      :
Fotograf:
(Uygunsuz fotograflar yayından kaldırılacaktır.)


Harita
 
Siz de katılın.. 
Gezdiğiniz, beğendiğiniz her yeri, menüdeki 'YER EKLE' butonu ile gelen formu doldurarak, kendi isminiz ile siteye ekleyebilirsiniz..

"Neredenegezilir.com" - Türkiye İçin Gezi Rehberi'nde sizin de adınız bulunsun..