neredenegezilir.com
Türkiye için gezi rehberi
Yediğiniz içtiğiniz size kalsın, gezdiğiniz gördüğünüzü anlatın!
Hoşgeldiniz!

ANASAYFA | HAKKIMIZDA | TAVSİYE ET | İLETİŞİM | BASINDA BİZ | İLGİNÇ ARAMALAR |


Türkiyem..

Nerede Ne Gezilir Nerede Ne Gezilir Nerede Ne Gezilir


Troya-Canakkale

Troya - Çanakkale

Ekleyen:
Ekleme Tarihi: 24.11.2007
Açıklama:

Troya MÖ. 3000 yılında kurulmuş ve MS. 500 yılına kadar 3500 yıl yıkılıp yeniden yapılarak hep aynı yerde varolmuştur. Dokuz kez yakılıp yıkılan kent aynı yerde tekrar tekrar kurulduğu için tarihi aydınlatma açısından buradaki kazılar çok önemli bilgiler sağlamıştır. Çanakkale - İzmir yolunun 30. km’sinden ayrılan 4 km’lik yolla ulaşılan Troya’da bugün görülen kent VI. Troya’dır. Bir depremde yıkıldığı anlaşılan kentin yerine hemen yeniden kurulan VII. Troya ünlü "Tahta At" hilesi ile yakılıp yıkılan Priamos’un Troya’sıdır. Akha’lıların zengin Troya’yı ele geçirmek için başlattığı bu ünlü savaş ilk Doğu-Batı savaşıdır. Homeros’un büyük destanına konu olan savaşta Karialılar, Lykyalılar, Amazonlar gibi Anadolu yarımadasında yaşayan kavimler Troya’nın yanında yer almışlardı. Akhalılar güçle alamadıkları Troya’yı ünlü Tahta At hilesi ile ele geçirdiler.

Troya’da dolaşırken bu destansı savaşı ve acı sonunu düşünerek tarihin çok sonraki yıllarına gelebiliriz.

Kentin İ.Ö. 3000 sularında Eski Tunç çağı başlarında kurulduğu belirlenmiş.. Çanakkale boğazına egemen konumda, önündeki derin körfezin-şimdi Karamenderes ovası- güvenli sularından yararlanan, olasılıkla yerel bir beylik merkezi. Baltık kehribarı, Kıbrıs bakırı, Afganistan kökenli laciverttaş(lapislazuli) gibi tarihöncesinin değişik nesnelerinin kente ulaştığına bakılırsa, Karadeniz ve Akdeniz dünyası arasında işlek bir ticaret yolu üstündeydi. Hisarlık höyüğünde 9 yerleşim katı saptanıyor. İlk amatör kazılar 1870 yılında Homeros’un İliada adlı destanına dayanarak yola çıkan Schliemann tarafından yapılıyor. Kentin batı kesimindeki Troya II evresinden kapı ve rampanın yanındaki çukurda elegeçen hazinelerin kral Priamos’un hazineleri varsayılması ve Osmanlı ülkesi dışına kaçırılması Troya’nın en ünlü öyküsüdür. Günümüzde Schliemann’ın kaçırdığı hazineler, Rusya’da Pushkin Müzesi’nde korunuyor.

Yapılan kazılar sonucu 9 medeniyet katı ortaya çıkarılmış.

Troya I: İ.Ö.3000-2500 Kentin en eski yapı evresi. Schliemann yarması olarak adlandırılan yerde, balık sırtı taş örgülü, poyraza açık ev dizisi olarak izlenmektedir.

Troya II: İ.Ö.2500-2300 Kentin eğimli surlarla çevrelendiği ve yukarı hisara yönleri güneye bakan büyük konutların(megaronlar) inşa edildiği evre. Kenti çevreleyen surlar eğimli, temelleri taş, üst kesimleri kerpiç.. Rampalı kapı ise savunma tekniği açısından dünyanın en eski ve en iyi korunmuş örneği.

Troya VI: İ.Ö. 1900-1300 Kentin gelişmiş evresi. Surlar genişletilerek kulelerle desteklenmiş. Kent örenine giriş, eğimli, eklemli surların önünden ve bindirme sur duvar aralığına yerleştirilmiş doğu kapısından başlar. Güney kapısı silik kalıntılarına karşın altından su kanalı geçen, dış kesiminde koruyucu stellerin dikili olduğu gösterişli bir kule olarak tasarlanmıştır. Direkli ev ve VI M yapısı gibi büyük ve yeni bir plan anlayışı taşıyan konutlar bu evredendir. Troya III, IV, V:İ.Ö.2300-1900 Kentin bu yapı katları silik izlerle saptanmıştır.

Troya VII a: İ.Ö. 1300-1200 Buluntular açısından kıta Yunanistan’ı ile ilişkilerin belirdiği evre. Troya savaşlarının yaşandığı evre olarak kabul edilir. İzleyen evre Troya VII b, depremle oluşan yangın sonucunda ortadan kalkmıştır.

Troya VIII: İ.Ö.900-350 İlion adındaki yerleşim yeri, İ.Ö. 7. yüzyıldan başlayarak Ege ve Akdeniz dünyasından gelen nesnelerle tanımlanmaktadır.

Troya IX: İ.Ö. 350-İ.S.400 Son yapı katında inşa edilen Athena tapınağı, günümüzde oldukça iyi durumda doğu teras duvarı ve sağa sola saçılmış mermer mimarlık parçaları ile tanınır. Tapınağın avlu düzlemine ilişkin döşemeler, kent öreninde tüm zamanların yarattığı tabakalaşmanın en üst düzlemini gösterir.Antik çağın kalıntıları, güneyde Küçük Tiyatro, boulevterion olarak izlenirken, kazı çalışmaları yeni başlamış olan kuzey yönündeki Büyük Tiyatro yapısı, kentin Hellenistik ve Roma çağında ünlü ozan Homeros’un yaşatıldığı bir müze kent konumunda değerlendirildiğinin kanıtıdır.

IX. Troya’dan Hellenistik Zeus başı, İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nde sergilenen yüksek sanat değerli bir ilkçağ yapıtıdır.

Troya, kazıları ve çevre düzenlemeleri yıllardır süren bir antik kent. Antik yerleşimlerin de en eskisi. 9 medeniyet katı ortaya çıkarılmış. Mercedes’in sponsoırluğunda hazırlanan yeni yönlendirme levhaları ve açıklayıcı tabelalar, kent gezisini daha keyifli kılıyor.

Troya’yı kuşatan Akhalılar yıllarca süren savaşa rağmen kenti bir türlü düşüremeyince Tanrılardan yardım isterler. Tanrılar da bir hile önerirler. Dev bir tahta at yapılacak, içine askerler yerleştirilecek, savaştan vazgeçilmiş gibi yapılarak gemiler denize açılacaktır. Tahta at ise "armağan" olarak Troyalılara bırakılcaktır. Akhalılar gemilerine binip denize açılırlar. Tahta atın başına da sadece bir nöbetçi asker bırakırlar. Troyalılar kapıyı açıp tahta atı surların içine, kente alırlar. Kentlerini kahramanca korumanın sevinci ile eğlenceler düzenlerler. Şarap su gibi akar, herkes iyice içip yorgunluğun etkisiyle de bir kenarda sızınca tahta atın içine önceden saklanmış olan Akha askerleri çıkıp şehrin kapılarını açarlar. Gecenin karanlığından yararlanıp sessizce geri dönen gemilerdeki askerler kolayca kenti ele geçirirler. Bu gün orada gördüğünüz at Akhalıların atı değil elbette. Sonradan yapılıp buraya konuldu.

Troya ile alakalı bir hata varsa buraya tıklayarak editore bildiriniz.
Görseller
 
 
Troya ile ilgili Fotograf ekleyin.

Ad Soyad:
Email      :
Fotograf:
(Uygunsuz fotograflar yayından kaldırılacaktır.)


Harita
 
Siz de katılın.. 
Gezdiğiniz, beğendiğiniz her yeri, menüdeki 'YER EKLE' butonu ile gelen formu doldurarak, kendi isminiz ile siteye ekleyebilirsiniz..

"Neredenegezilir.com" - Türkiye İçin Gezi Rehberi'nde sizin de adınız bulunsun..