neredenegezilir.com
Türkiye için gezi rehberi
Yediğiniz içtiğiniz size kalsın, gezdiğiniz gördüğünüzü anlatın!
Hoşgeldiniz!

ANASAYFA | HAKKIMIZDA | TAVSİYE ET | İLETİŞİM | BASINDA BİZ | İLGİNÇ ARAMALAR |


Türkiyem..

Nerede Ne Gezilir Nerede Ne Gezilir Nerede Ne Gezilir


mugla-merkez-Mugla

muğla - merkez - Muğla

Ekleyen: aslı gül
Ekleme Tarihi: 20.12.2011
Açıklama:

Muğla'nın simgelerinden biri olan Asar Dağı ve eski kent dokusuMuğla; denizden 670 m yükseklikte, üstü düz bir kaya kütlesi şekliyle ilginç bir görünüme sahip olan Hisar Dağı'nın eteklerinde kurulmuş 61.000 nüfuslu bir kent merkezidir. Daha yakın geçmişe kadar sanayisi veya başka bir işlek sektörü bulunmayan son derece sakin küçük bir idari merkez konumunda iken, son yıllarda Muğla Üniversitesi'nin getirdiği canlılıkla kentsel alan Muğla Ovası'na hızla yayılmaktadır.

Muğla ovası, Menteşe kalker platosunda Neojen çağında oluşmuş depresyon ların sonradankarstlaşmasıyla oluşmuş çanak şeklindeki çukurluklardan biridir. Muğla ovasına benzer jeolojik yapıya sahip komşu ovalar YeşilyurtUlaGülağzıYerkesikAkkayaÇamköy,Yenice ovalarıdır. Muğla ovası KaradağKızıldağMasadağı ve Hamursuz Dağı (tepesindeHamursuz Dede'nin yatırı bulunmaktadır) ile çevrelenmiş olup, şehir sırtını dayadığı Hisar Dağı'ndan hareketle, öncelikle ova yönünde, kısmen de solunda İzmir yolu üzerinde yer alanAkçaova köyü ve sağında Karabağlar Yaylası'na bakan Düğerek mahallesi hatlarında gelişmektedir. Düğerek'in kurulduğu yamaçların gerisinde rakım hızla artar ve Menteşe Dağlarısilsilesi içinde yer alan Yılanlı Dağı 2000 metreye ulaşır.

Muğla iline bağlı turistik merkezlere ve deniz kıyısına varmak isteyen ziyaretçilerin bazen kenarından geçmekle yetindiği, aslında ilginç özellikleri bulunan bir kenttir. Geleneksel evler dokusu, büryan kebabı, ekşili döş dolması, çıtırmık helvası gibi özgün yemekleri, bölge kaynaklı çok sayıda arkeolojik eserin yanı sıra Özlüce Köyü Kaklıcatepe'de ortaya çıkarılan 9 milyon yıllık hayvan ve bitki fosillerinin sergilendiği Muğla Müzesi, Karabağlar Yaylasında yüzyıllardır ışık değmemiş bir zemini örten dev ağaçların altındaki Keyfoturağı ve Narlıkahveleri, aydın ve konuksever halkı güçlü turistik argümanlar oluşturmaktadır.

Nasıl Gidilir:

İstanbul’dan Muğlaya gitmek isterseniz karayolu veya havayolunu kullanabilirsiniz. Eğer uçakla gelmek isterseniz hem Dalamana hem de Bodruma inebilirsiniz. Karayolu ile gelmek istiyorsanız Aydın’a kadar gelebilirsiniz Aydına nasıl gidiliri okuyabilirsiniz. İsterseniz İzmir’de hiç vakit kaybetmeden Manisadan sonra Bornova içerisinde hiç dolaşmayıp direkt Aydın otobanına çıkabilirsiniz. Aydından sonra ise Çineye gider şekilde Muğla yoluna girebilirsiniz.

Yaklaşık 800 km civarı olan İstanbul Muğla arası otobüsle 11 saat sürebilir. Muğlaya en yakın iller Aydın, Denizli, Durdur, Antalya.

Ne Yenir:

En tanınmış yemeklerin başında Muğla'nın kendine özgü tarhanası gelir. Tarhana yazın yapılır ve pencere önlerine, dam ve avlulara serilip kurutulur ve kışın afiyetle yenilir. Zeytin ve kurutulmuş biber de Muğla'da artık bir kültür halini almıştır. Özellikle sofralık zeytin Karya döneminden beri Muğla'da önemini hala korumaktadır. Bunların dışında Muğla Merkez'in kendine özgü yemekleri de vardır. Keşkeği de unutmamak gerekir özellikle düğün yemeğidir onsuz yemek olmaz.

muğla ile alakalı bir hata varsa buraya tıklayarak editore bildiriniz.
Görseller

muğla fotoğrafları


Fotoğrafları büyültmek için tıklayınız.
 
 
muğla ile ilgili Fotograf ekleyin.

Ad Soyad:
Email      :
Fotograf:
(Uygunsuz fotograflar yayından kaldırılacaktır.)


Harita
 
Siz de katılın.. 
Gezdiğiniz, beğendiğiniz her yeri, menüdeki 'YER EKLE' butonu ile gelen formu doldurarak, kendi isminiz ile siteye ekleyebilirsiniz..

"Neredenegezilir.com" - Türkiye İçin Gezi Rehberi'nde sizin de adınız bulunsun..